Haber

Karsız geçen kış evcil hayvan sahiplerini sevindirdi

Karsız geçen kış evcil hayvan sahiplerini sevindirdi

MUŞ – Türkiye’nin en çok kar yağışı alan illerinden biri olan Muş’ta hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması hayvan sahiplerini sevindirdi.

1 milyon 300 bin civarındaki küçükbaş hayvan varlığıyla dikkat çeken Muş’ta kar yağışı olmaması hayvan sahiplerini sevindirdi. Yetiştiriciler yazın olduğu gibi kışın da hayvanlarını meralara götürürler. Kış mevsiminin 2. ayında olmamıza rağmen artık karın yokluğunu fırsata çeviren hayvan sahipleri yem ve saman tüketiminden tasarruf ediyor. Hayvanlarını açık havada ovada otlatan hayvan sahipleri, kar yağmayan her günün kendileri için bir birikim olduğunu söylediler.

Muş Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Lideri Nimet Salkım, kar yağışının olmamasının hayvan sahipleri için avantajlı bir durum olduğunu belirterek, “Muş’ta her sene bu mevsimde 1.5-2 metre kar yağışı oluyordu. Özellikle bu sezon çok iyi geçiyor. Çiftçilerimiz için “100 hayvanı olan firmamız bu süreçte yaklaşık 4 ton yem tasarrufu sağladı. Yem tasarrufu çiftçilerimiz için önemli bir konu. İnşallah bundan sonra da hava böyle olur” dedi.

Yeşilova Beldesi kırsalında hayvanlarını otlatan çoban Emrah Yakıcı, kışın karsız geçmesinin ve maliyetlerin düştüğünü belirterek, “Kış mevsiminin ikinci ayındayız ve havalar çok güzel. Bu dönemde 1,5-2 metre kar yağışı oldu.Kar yağışı bizim ve hayvanlarımız için ekstra masraf oldu.Bu yıl havanın güzel olması maliyetlerimizi düşürdü. Bu hayvanları şu an içeride besleseydim 2 ton saman vererek daha çok harcamış olurduk. Güzel hava maliyetlerimizi yarı yarıya düşürdü. Biz de zamanında yağmasını istiyoruz ama maalesef elimizde bir şey yok. Güzel hava maliyetlerimizi düşürdü, bu yüzden mutluyuz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu